rozpadający się pejzaż miejski
Rzut oka na postapokaliptyczny świat. Bulgar/E+ za pośrednictwem Getty Images

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy nagle zniknęli?

Co stałoby się z naszymi wszystkimi rzeczami? Co stałoby się z naszymi domami, naszymi szkołami, naszymi dzielnicami, naszymi miastami? Kto by nakarmił psa? Kto by kosił trawę? Chociaż jest to częsty temat w filmach, programach telewizyjnych i książkach, koniec ludzkości wciąż jest dziwną rzeczą do myślenia.

Ale jako profesor nadzwyczajny urbanistyki – czyli kogoś, kto pomaga miastom i miastom zaplanować, jak będą wyglądać ich społeczności – czasami moim zadaniem jest myśleć o takich perspektywach.

Tyle ciszy

Gdyby ludzie po prostu zniknęli ze świata, a rok później mógłbyś wrócić na Ziemię i zobaczyć, co się stało, pierwszą rzeczą, na którą zwróciłbyś uwagę, nie byłyby twoje oczy.


wewnętrzna grafika subskrypcji


Byłoby z twoimi uszami.

Świat byłby cichy. I zorientowałbyś się ile hałasu robią ludzie. Nasze budynki są głośne. Nasze samochody są głośne. Nasze niebo jest głośne. Cały ten hałas ustałby.

Zauważyłbyś pogodę. Po roku bez ludzi niebo byłoby bardziej niebieskie, a powietrze czystsze. Wiatr i deszcz oczyściłyby powierzchnię Ziemi; wszystkie smog i pył wytwarzany przez ludzi zniknąłby.

jeleń na opustoszałej ulicy miasta 
Wkrótce dzikie zwierzęta odwiedzą nasze niegdyś wydeptane miasta. Boris SV/Moment za pośrednictwem Getty Images

Nie ma to jak w domu

Wyobraź sobie ten pierwszy rok, kiedy twój dom stałby nietknięty przez nikogo.

Wejdź do domu – i miej nadzieję, że nie jesteś spragniony, bo w twoich kranach nie będzie wody. Instalacje wodne wymagają ciągłego pompowania. Jeśli nikogo nie ma w publicznej sieci wodociągowej zarządzać maszynami pompującymi wodę, wtedy nie ma wody.

Ale woda, która była w rurach, kiedy wszyscy zniknęli, nadal tam będzie, kiedy nadejdzie pierwsza zima - więc przy pierwszym mrozie mroźne powietrze zamarzałoby wodę w rurach i pękało.

Nie byłoby prądu. Elektrownie przestałyby działać, bo nikt by tego nie zrobił monitorować je i utrzymywać zapas paliwa. Więc twój dom byłby ciemny, bez świateł, telewizora, telefonów i komputerów.

Twój dom byłby zakurzony. Właściwie to jest kurz cały czas w powietrzu, ale nie zauważamy tego, ponieważ nasze systemy klimatyzacji i grzejniki nadmuchują powietrze. A kiedy poruszasz się po pokojach w swoim domu, również utrzymujesz kurz w ruchu. Ale kiedy to wszystko się skończy, powietrze w twoim domu będzie nieruchome, a kurz opadnie.

Trawa na twoim podwórku będzie rosła – i rosła, i rosła, aż stała się tak długa i miękka, że ​​przestała rosnąć. Pojawiłyby się nowe chwasty i byłyby wszędzie.

Wiele roślin, których nigdy wcześniej nie widziałeś, zakorzeniłoby się w twoim ogrodzie. Za każdym razem, gdy drzewo upuszcza nasionko, może wyrosnąć małe drzewko. Nie było nikogo, kto by go wyrwał lub ściął.

Zauważyłbyś dużo więcej brzęczące owady. Pamiętaj, że ludzie robią wszystko, co w ich mocy, aby pozbyć się błędów. Spryskują powietrze i ziemię sprayem na owady. Usuwają siedliska błędów. Założyli ekrany w oknach. A jeśli to nie poskutkuje, uderzają ich.

Gdyby ludzie nie robili tych wszystkich rzeczy, błędy powróciłyby. Znów mieliby wolną rękę w świecie.

droga z rozbitymi odcinkami i chodnikiemMając wystarczająco dużo czasu, drogi zaczęłyby się kruszyć. Armastas/iStock za pośrednictwem Getty Images Plus

Na ulicy, na której mieszkasz

W twoim sąsiedztwie zwierzaki by tak zrobiły wędrować, rozglądać się i zastanawiać.

Najpierw maluchy: myszy, świstaki, szopy pracze, skunksy, lisy i bobry. To ostatnie może cię zaskoczyć, ale Ameryka Północna był niegdyś bogaty w bobry.

Większe zwierzęta pojawiały się później – jelenie, kojoty i okazjonalnie niedźwiedzie. Może nie w pierwszym roku, ale w końcu.

Bez światła elektrycznego powróciłby rytm naturalnego świata. Jedyne światło pochodziłoby ze Słońca, Księżyca i gwiazd. Nocne stworzenia czułyby się dobrze, gdyby odzyskały swoje ciemne niebo.

Pożary zdarzały się często. Błyskawica uderzyć w drzewo lub pole i podpalać zarośla lub uderzać w domy i budynki. Bez ludzi, którzy by je ugasili, te pożary trwałyby, dopóki się nie wypaliły.

Wokół twojego miasta

Po zaledwie roku betonowe rzeczy – drogi, autostrady, mosty i budynki – będą wyglądać mniej więcej tak samo.

Wróćmy, powiedzmy, dekadę później, a pojawią się w nich pęknięcia, przez które będą wiły się małe rośliny. Dzieje się tak, ponieważ Ziemia jest w ciągłym ruchu. Wraz z tym ruchem pojawia się nacisk, a wraz z nim pęknięcia. W końcu drogi popękałyby tak bardzo, że wyglądały jak potłuczone szkło i nawet drzewa mogłyby przez nie wyrosnąć.

Mosty z metalowymi nogami powoli rdzewieją. Belki i śruby, które podtrzymują mosty, również rdzewieją. Ale duże betonowe mosty i autostrady międzystanowe, także betonowe, przetrwałyby wieki.

Tamy i wały przeciwpowodziowe, które mają ludzie zbudowany na rzekach i strumieniach świata uległby erozji. Farmy wróciłyby do natury. Rośliny, które jemy, zaczęłyby znikać. Nie ma już kukurydzy, ziemniaków ani pomidorów.

Zwierzęta hodowlane byłyby łatwym łupem dla niedźwiedzi, kojotów, wilków i panter. A zwierzęta? Koty zdziczały - to znaczy stałyby się dzikie, chociaż wiele z nich padłoby ofiarą większych zwierząt. Większość psów też by nie przeżyła.

Uderzenie asteroidy i rozbłysk słoneczny to dwa sposoby na koniec świata.

 

Jak starożytny Rzym

Za tysiąc lat świat, który pamiętasz, nadal byłby niewyraźnie rozpoznawalny. Niektóre rzeczy pozostaną; zależałoby to od materiałów, z których zostały wykonane, klimatu, w jakim się znajdują, i zwykłego szczęścia. Budynek mieszkalny tu, kino tam czy rozpadające się centrum handlowe byłyby pomnikami zaginionej cywilizacji. Cesarstwo Rzymskie upadło ponad 1,500 lat temu, ale możesz to zobaczyć niektóre pozostałości do dziś.

Co więcej, nagłe zniknięcie ludzi ze świata ujawniłoby coś o tym, jak traktowaliśmy Ziemię. Pokazałoby nam również, że świat, który mamy dzisiaj, nie może przetrwać bez nas i że my nie możemy przetrwać, jeśli o niego nie dbamy. Aby działała, cywilizacja – jak wszystko inne – wymaga nieustannego utrzymania.

O autorze

KonwersacjeCarltona Basmajiana, profesor nadzwyczajny planowania wspólnotowego i regionalnego, urbanistyka, Iowa State University

Artykuł został opublikowany ponownie Konwersacje na licencji Creative Commons. Przeczytać oryginalny artykuł.

Książki o środowisku z listy bestsellerów Amazon

"Cicha wiosna"

autorstwa Rachel Carson

Ta klasyczna książka jest kamieniem milowym w historii ekologii, zwracającym uwagę na szkodliwe działanie pestycydów i ich wpływ na świat przyrody. Praca Carsona pomogła zainspirować nowoczesny ruch ekologiczny i pozostaje aktualna dzisiaj, gdy nadal zmagamy się z wyzwaniami zdrowia środowiskowego.

Kliknij, aby uzyskać więcej informacji lub zamówić

„Ziemia niezdatna do zamieszkania: życie po ociepleniu”

David Wallace-Wells

W tej książce David Wallace-Wells ostrzega przed niszczycielskimi skutkami zmian klimatu i pilną potrzebą rozwiązania tego globalnego kryzysu. Książka opiera się na badaniach naukowych i rzeczywistych przykładach, aby zapewnić otrzeźwiające spojrzenie na przyszłość, przed którą staniemy, jeśli nie podejmiemy działań.

Kliknij, aby uzyskać więcej informacji lub zamówić

„Sekretne życie drzew: co czują, jak się komunikują - odkrycia z tajemniczego świata”

przez Petera Wohllebena

W tej książce Peter Wohlleben bada fascynujący świat drzew i ich rolę w ekosystemie. Książka opiera się na badaniach naukowych i własnych doświadczeniach Wohllebena jako leśnika, aby zaoferować wgląd w złożone sposoby, w jakie drzewa wchodzą w interakcje ze sobą i ze światem przyrody.

Kliknij, aby uzyskać więcej informacji lub zamówić

„Nasz dom się pali: sceny z rodziny i planety w kryzysie”

autorstwa Grety Thunberg, Svante Thunberg i Maleny Ernman

W tej książce aktywistka klimatyczna Greta Thunberg i jej rodzina przedstawiają osobistą relację ze swojej podróży mającej na celu podniesienie świadomości na temat pilnej potrzeby zajęcia się zmianami klimatycznymi. Książka stanowi mocny i poruszający opis wyzwań, przed którymi stoimy, oraz potrzeby działania.

Kliknij, aby uzyskać więcej informacji lub zamówić

„Szóste wymieranie: nienaturalna historia”

Elżbieta Kolbert

W tej książce Elizabeth Kolbert bada trwające masowe wymieranie gatunków spowodowane działalnością człowieka, opierając się na badaniach naukowych i przykładach z rzeczywistego świata, aby zapewnić trzeźwe spojrzenie na wpływ działalności człowieka na świat przyrody. Książka zawiera przekonujące wezwanie do działania na rzecz ochrony różnorodności życia na Ziemi.

Kliknij, aby uzyskać więcej informacji lub zamówić