Świadomość społeczna

Jak rodzime ptaki wracają do odtworzonych lasów miejskich Nowej Zelandii

odbudowa środowiska 4 14
 Shutterstock/SCurtis

Urbanizacja i związane z nią niszczenie siedlisk jest głównym zagrożeniem dla rodzimych populacji ptaków. Ale jako nasz nowy Badania naukowe pokazuje, odtworzone lasy miejskie mogą przywrócić rodzime ptaki do naszych miast i zwiększyć bogactwo gatunków.

odbudowa środowiska2 4 14
 Im starszy odrestaurowany las, tym więcej rodzimych gatunków ptaków może obsłużyć. Shutterstock/Dmitrij Naumow

Odrestaurowane lasy miejskie definiujemy jako tereny zielone w obrębie miasta, zdominowane przez rodzimą roślinność, która została celowo zasadzona. Aby ocenić sukces odbudowy, prześledziliśmy zmiany w rodzimych zbiorowiskach ptaków w 25 odrestaurowanych lasach w dwóch miastach Nowej Zelandii, Hamilton i New Plymouth.

Lasy, które wykorzystaliśmy w naszych badaniach, różniły się znacznie pod względem wieku, w tym jeden, w którym pierwsze próby odtworzenia rozpoczęły się 72 lata temu. Porównaliśmy także te odnowione lasy z pozostałościami rodzimych, dojrzałych lasów – zarówno w obrębie miasta, jak i poza nim – które nigdy nie zostały wykarczowane.

Nasze odkrycia pokazują, że starsze odrestaurowane lasy obsługują więcej gatunków rodzimych ptaków, a niektóre są bliskie bogactwu gatunkowemu nietkniętych pozostałości rodzimego lasu. Wraz z gęstnieniem baldachimu lasu rosła liczebność ptaków.

Wbrew naszym wstępnym przewidywaniom, wprowadzone ssaki inwazyjne nie miały znaczącego wpływu ani na bogactwo gatunkowe, ani na liczebność rodzimych ptaków w lasach miejskich.

Starsze uzupełnienia są lepsze

Odkryliśmy, że w młodszych lasach żyją małe owadożerne i wszystkożerne ptaki, takie jak fantails, srebrnooki i gajówki. Starsze nasadzenia były również domem dla gatunków nektarowych i żywiących się owocami, takich jak tūī.

Ten wzrost bogactwa rodzimych gatunków sugeruje, że starsze stanowiska zapewniają większą różnorodność pożywienia i innych zasobów, zaspokajając z czasem potrzeby większej liczby gatunków. Znaleźliśmy również większą ogólną liczbę fantaili i tūī w starszych, odrestaurowanych lasach.

odbudowa środowiska3 4 14
 Owady żywiące się owadami są jednymi z pierwszych, które powracają do odrestaurowanych lasów miejskich. Shutterstock/William Booth

Aby monitorować te rodzime społeczności ptaków, policzyliśmy wszystkie ptaki lądowe widziane i słyszane wzdłuż 200-metrowych transektów.


 Otrzymuj najnowsze wiadomości e-mail

Tygodnik Codzienna inspiracja

Wydaje się, że różnorodność rodzimych ptaków w odtworzonych lasach staje się coraz bardziej podobna do tego, co znajdujemy w pozostałościach lasów miejskich, ale nadal istnieje zauważalna luka między najstarszymi odrestaurowanymi obszarami a pozostałościami zarówno miejskimi, jak i wiejskimi.

Może to oznaczać, że las może zająć więcej niż 72 lata, aby zapewnić taką samą jakość siedliska, jak las pozostały, co podkreśla znaczenie ochrony pozostałych lasów, zarówno w granicach miasta, jak i poza nim.

Szczury i oposy też lubią odrestaurowane lasy

Musieliśmy również wiedzieć, w jaki sposób ssaki wpływają na rodzime ptaki na naszych stanowiskach, dlatego użyliśmy fotopułapek do wykrywania kotów i żucia kart do śledzenia szczurów i oposów.

Karty do żucia to małe arkusze tektury falistej z brzegami wypełnionymi masłem orzechowym, które pozwalają nam rozpoznawać gryzonie i oposy po śladach ugryzień. Ku naszemu zdziwieniu nie stwierdziliśmy żadnego znaczącego wpływu liczebności szczurów i kotów na różnorodność i liczebność rodzimych ptaków.

odbudowa środowiska4 4 14
 Ptaki rodzime, które przetrwają w miastach, są mniej narażone na drapieżnictwo. Shutterstock/JARASNAT ANUJAPAD

Było to nieoczekiwane, ponieważ zarówno szczury, jak i koty polują na rodzime ptaki, a szczury również pobierają ich jaja. Jednak inne Badania naukowe wykazał, że trzy z naszych powszechnie wykrywanych rodzimych ptaków (pokrzewka, fantail i srebrnooki) są w stanie poradzić sobie z drapieżnictwem na pewnym poziomie.

W 2006, do „The Puzzle of Monogamous Marriage” zaproponował pomysł, że zbiorowiska ptaków, które widzimy dzisiaj w naszych miastach, to te mniej dotknięte drapieżnictwem – „duchy przeszłości drapieżników”.

Wierzymy, że tak właśnie jest w naszym badaniu – ptaki, które są bardzo podatne na drapieżnictwo inwazyjnych ssaków, zniknęły już z miast Nowej Zelandii. Pozostałe ptaki to te, które mogą przetrwać pomimo obecnego poziomu drapieżnictwa.

Nigdy nie wykryliśmy szczurów i oposów w najmłodszych odtworzonych lasach. Wydaje się, że preferują pewien poziom złożoności roślinności, pokrycie korony i wysokość drzew w nasadzeniach restauracyjnych. Po spełnieniu tych wymagań siedliskowych, po około dziewięciu latach, szczury i oposy stają się stosunkowo powszechne.

Wydaje się, że zmiany w strukturze i złożoności roślinności, które zachodzą wraz z przywróconymi wiekami lasów, przynoszą korzyści rodzimym ptakom leśnym, ale także zapewniają siedlisko dla inwazyjnych drapieżników.

Lasy miejskie służą ludziom i przyrodzie

Na obszarach miejskich, które przeszły ekstremalne wylesianie i modyfikację siedlisk, zwiększenie liczby i jakości rodzimych lasów poprzez nasadzenia przywracające jest niezbędnym pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia rodzimych zbiorowisk ptaków leśnych. Ale ostatecznie powinna temu towarzyszyć kontrola inwazyjnych ssaków.

Nasze odkrycia podkreślają duże możliwości, jakie daje odbudowa lasów w celu zwiększenia różnorodności rodzimych ptaków. Pozwala to pogodzić rozwój człowieka z ochroną i poprawą rodzimej bioróżnorodności w miastach.

Ponieważ ludzie nadal przenoszą się do miast, rewitalizacja miast zapewnia odnowione połączenie między ludźmi a rodzimymi środowiskami.

Pomimo obecnych wyzwań związanych z ochroną środowiska miejskiego, rośnie świadomość korzyści dla rodzimych gatunków i ludzi. Rekultywacja ekologiczna jest potencjalnie potężnym narzędziem łagodzenia szkodliwych skutków urbanizacji.

Zapewniając siedliska dla ptaków, miejskie tereny zielone pozwalają również mieszkańcom miasta na codzienny kontakt z charyzmatycznymi gatunkami. Ułatwia to emocjonalne połączenie z naturą, co z kolei promuje publiczne poparcie dla ochrony i restauracji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła lata 2021-2030 dekadą odbudowa ekosystemu – wołanie o ochronę i odrodzenie ekosystemów na całym świecie, z korzyścią dla ludzi i przyrody.

Nasze badanie pokazuje, że każdy Nowozelandczyk może przyczynić się do odrodzenia naszych kultowych rodzimych ptaków, sadząc rodzime drzewa w swoich miejskich dzielnicach.Konwersacje

O autorze

Elżbieta Elliot Noe, stypendysta podoktorancki, Lincoln University, Nowa Zelandia; Andrew D. Barnes, starszy wykładowca ekologii społecznej, Uniwersytet Waikato; Bruce Clarkson, profesor ekologii restauracyjnej, Uniwersytet Waikato, John Innes, Senior Research - Ekologia Przyrody, Manaaki Whenua — badania nad opieką lądową

Artykuł został opublikowany ponownie Konwersacje na licencji Creative Commons. Przeczytać oryginalny artykuł.

Powiązane książki

 

Ludzki rój: jak powstają, rozwijają się i upadają nasze społeczeństwa?

0465055680autor: Mark W. Moffett
Jeśli szympans zapuści się na terytorium innej grupy, prawie na pewno zostanie zabity. Ale nowojorczyk może latać do Los Angeles - lub Borneo - z bardzo małym strachem. Psycholodzy niewiele zrobili, aby to wyjaśnić: od lat utrzymują, że nasza biologia nakłada twardą górną granicę - dotyczącą ludzi 150 - na wielkość naszych grup społecznych. Ale społeczeństwa ludzkie są w rzeczywistości znacznie większe. Jak udaje nam się - ogólnie mówiąc - dogadać się ze sobą? W tej niszczącej paradygmaty książce biolog Mark W. Moffett opiera się na odkryciach z psychologii, socjologii i antropologii, aby wyjaśnić społeczne adaptacje wiążące społeczeństwa. Bada, w jaki sposób napięcie między tożsamością a anonimowością określa, w jaki sposób społeczeństwa rozwijają się, funkcjonują i upadają. Nieprześcigniony Broń, Zarazki i Stal i Sapiens, The Human Swarm ujawnia, w jaki sposób ludzkość stworzyła rozległe cywilizacje o niezrównanej złożoności - i co będzie potrzebne, aby je utrzymać.   Dostępne na Amazon

 

Środowisko: Nauka za historie

autor: Jay H. Withgott, Matthew Laposata
0134204883Środowisko: nauka stojąca za historiami jest bestsellerem wprowadzającego kursu nauk przyrodniczych, znanego z przyjaznego studentom stylu narracji, integracji prawdziwych historii i studiów przypadków oraz prezentacji najnowszych nauk i badań. The 6th Edition oferuje nowe możliwości, aby pomóc uczniom zobaczyć związki między zintegrowanymi studiami przypadków i nauką w każdym rozdziale, i daje im możliwość zastosowania procesu naukowego do problemów środowiskowych. Dostępne na Amazon

 

Wykonalna planeta: przewodnik po bardziej zrównoważonym życiu

autor: Ken Kroes
0995847045Martwisz się stanem naszej planety i masz nadzieję, że rządy i korporacje znajdą dla nas zrównoważony sposób życia? Jeśli nie myślisz o tym zbyt mocno, to może zadziałać, ale czy zadziała? Pozostawiony samemu sobie, z motorami popularności i zysków, nie jestem przekonany, że tak się stanie. Brakująca część tego równania to ty i ja. Osoby, które wierzą, że korporacje i rządy mogą sobie poradzić. Osoby, które wierzą, że działając, możemy kupić trochę więcej czasu na opracowanie i wdrożenie rozwiązań naszych krytycznych problemów. Dostępne na Amazon

 

Od wydawcy:
Zakupy na Amazon iść na pokrycie kosztów przynoszą InnerSelf.com, MightyNatural.com, i ClimateImpactNews.com bez kosztów i bez reklamodawców śledzących twoje nawyki przeglądania. Nawet jeśli klikniesz link, ale nie kupisz tych wybranych produktów, wszystko, co kupisz podczas tej samej wizyty w Amazon, płaci nam niewielką prowizję. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, więc proszę przyczynić się do wysiłku. Możesz też skorzystaj z tego linku do korzystania z Amazon w dowolnym momencie, aby pomóc wesprzeć nasze wysiłki.

Może Ci się spodobać

śledź InnerSelf na

facebook iconikona twittericon youtubeikona instagramikona kuflaikona rss

 Otrzymuj najnowsze wiadomości e-mail

Tygodnik Codzienna inspiracja

DOSTĘPNE JĘZYKI

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

NAJCZESCIEJ CZYTANE

patyczkowata postać wspinająca się po schodach do sukcesu i znajdująca słowa „Co dalej?”
Mit akumulacji szczęścia jest napędzany fałszywymi przekonaniami
by Lawrence Doochin
Kiedy uczy się nas, że powinniśmy coś mieć lub coś osiągnąć, a jeszcze nie jesteśmy…
baseballista; z siwymi włosami
Czy możemy być za starzy?
by Barry Vissell
Wszyscy znamy wyrażenie: „Jesteś tak stary, jak myślisz lub czujesz”. Zbyt wiele osób rezygnuje z…
jedzenie za stare do jedzenia 7 24
Kolejny sposób na poznanie, co jest za stare na jedzenie
by Jill Roberts
Unikanie niewidocznych zagrożeń związanych z żywnością jest powodem, dla którego ludzie często sprawdzają daty na opakowaniach żywności. I…
małe dziecko idące i trzymające za rękę ojca
Kilka prostych rzeczy, których nauczyłem się po drodze
by Piotr Ruppert
Czasami, gdy jesteśmy skupieni laserowo na naszych celach i odciskamy swój ślad na świecie, nieubłagany…
zmiany klimatu i powodzie 7 30
Dlaczego zmiany klimatyczne pogarszają powodzie
by Frances Davenport
Chociaż powodzie są zjawiskiem naturalnym, spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne powodują poważne powodzie…
dieta nordycka 7.31
Czy dieta nordycka rywalizuje ze swoim śródziemnomorskim odpowiednikiem pod względem korzyści zdrowotnych?
by Duane Mellor i Ekavi Georgousopoulou
Co miesiąc wydaje się, że w Internecie pojawia się nowa dieta. Jednym z najnowszych jest Nordic…
dlaczego tlenek węgla jest zabójczy 7 30
Co to jest tlenek węgla i dlaczego jest zabójczy?
by Mark Lorch, Uniwersytet w Hull
Spalanie wytwarza również gazy, przede wszystkim dwutlenek węgla. Powstaje, gdy węgiel,…
poczucie przynależności 7 30
4 sposoby na znalezienie momentów połączenia z bliskimi i nieznajomymi
by Dave Smallen, Metropolitan State University
Poczucie przynależności i emocjonalne bezpieczeństwo z rodziną, przyjaciółmi i społecznościami jest budowane poprzez…

Nowe postawy - nowe możliwości

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.pl | Rynek wewnętrzny
Copyright © 1985 - Publikacje wewnętrzne 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.