Jak rodzime ptaki wracają do odtworzonych lasów miejskich Nowej Zelandii

odbudowa środowiska 4 14
 Shutterstock/SCurtis

Urbanizacja i związane z nią niszczenie siedlisk jest głównym zagrożeniem dla rodzimych populacji ptaków. Ale jako nasz nowy Badania naukowe pokazuje, odtworzone lasy miejskie mogą przywrócić rodzime ptaki do naszych miast i zwiększyć bogactwo gatunków.

odbudowa środowiska2 4 14
 Im starszy odrestaurowany las, tym więcej rodzimych gatunków ptaków może obsłużyć. Shutterstock/Dmitrij Naumow

Odrestaurowane lasy miejskie definiujemy jako tereny zielone w obrębie miasta, zdominowane przez rodzimą roślinność, która została celowo zasadzona. Aby ocenić sukces odbudowy, prześledziliśmy zmiany w rodzimych zbiorowiskach ptaków w 25 odrestaurowanych lasach w dwóch miastach Nowej Zelandii, Hamilton i New Plymouth.

Lasy, które wykorzystaliśmy w naszych badaniach, różniły się znacznie pod względem wieku, w tym jeden, w którym pierwsze próby odtworzenia rozpoczęły się 72 lata temu. Porównaliśmy także te odnowione lasy z pozostałościami rodzimych, dojrzałych lasów – zarówno w obrębie miasta, jak i poza nim – które nigdy nie zostały wykarczowane.

Nasze odkrycia pokazują, że starsze odrestaurowane lasy obsługują więcej gatunków rodzimych ptaków, a niektóre są bliskie bogactwu gatunkowemu nietkniętych pozostałości rodzimego lasu. Wraz z gęstnieniem baldachimu lasu rosła liczebność ptaków.

Wbrew naszym wstępnym przewidywaniom, wprowadzone ssaki inwazyjne nie miały znaczącego wpływu ani na bogactwo gatunkowe, ani na liczebność rodzimych ptaków w lasach miejskich.

Starsze uzupełnienia są lepsze

Odkryliśmy, że w młodszych lasach żyją małe owadożerne i wszystkożerne ptaki, takie jak fantails, srebrnooki i gajówki. Starsze nasadzenia były również domem dla gatunków nektarowych i żywiących się owocami, takich jak tūī.

Ten wzrost bogactwa rodzimych gatunków sugeruje, że starsze stanowiska zapewniają większą różnorodność pożywienia i innych zasobów, zaspokajając z czasem potrzeby większej liczby gatunków. Znaleźliśmy również większą ogólną liczbę fantaili i tūī w starszych, odrestaurowanych lasach.

odbudowa środowiska3 4 14
 Owady żywiące się owadami są jednymi z pierwszych, które powracają do odrestaurowanych lasów miejskich. Shutterstock/William Booth

Aby monitorować te rodzime społeczności ptaków, policzyliśmy wszystkie ptaki lądowe widziane i słyszane wzdłuż 200-metrowych transektów.


 Otrzymuj najnowsze wiadomości e-mail

Tygodnik Codzienna inspiracja

Wydaje się, że różnorodność rodzimych ptaków w odtworzonych lasach staje się coraz bardziej podobna do tego, co znajdujemy w pozostałościach lasów miejskich, ale nadal istnieje zauważalna luka między najstarszymi odrestaurowanymi obszarami a pozostałościami zarówno miejskimi, jak i wiejskimi.

Może to oznaczać, że las może zająć więcej niż 72 lata, aby zapewnić taką samą jakość siedliska, jak las pozostały, co podkreśla znaczenie ochrony pozostałych lasów, zarówno w granicach miasta, jak i poza nim.

Szczury i oposy też lubią odrestaurowane lasy

Musieliśmy również wiedzieć, w jaki sposób ssaki wpływają na rodzime ptaki na naszych stanowiskach, dlatego użyliśmy fotopułapek do wykrywania kotów i żucia kart do śledzenia szczurów i oposów.

Karty do żucia to małe arkusze tektury falistej z brzegami wypełnionymi masłem orzechowym, które pozwalają nam rozpoznawać gryzonie i oposy po śladach ugryzień. Ku naszemu zdziwieniu nie stwierdziliśmy żadnego znaczącego wpływu liczebności szczurów i kotów na różnorodność i liczebność rodzimych ptaków.

odbudowa środowiska4 4 14
 Ptaki rodzime, które przetrwają w miastach, są mniej narażone na drapieżnictwo. Shutterstock/JARASNAT ANUJAPAD

Było to nieoczekiwane, ponieważ zarówno szczury, jak i koty polują na rodzime ptaki, a szczury również pobierają ich jaja. Jednak inne Badania naukowe wykazał, że trzy z naszych powszechnie wykrywanych rodzimych ptaków (pokrzewka, fantail i srebrnooki) są w stanie poradzić sobie z drapieżnictwem na pewnym poziomie.

W 2006, do „The Puzzle of Monogamous Marriage” zaproponował pomysł, że zbiorowiska ptaków, które widzimy dzisiaj w naszych miastach, to te mniej dotknięte drapieżnictwem – „duchy przeszłości drapieżników”.

Wierzymy, że tak właśnie jest w naszym badaniu – ptaki, które są bardzo podatne na drapieżnictwo inwazyjnych ssaków, zniknęły już z miast Nowej Zelandii. Pozostałe ptaki to te, które mogą przetrwać pomimo obecnego poziomu drapieżnictwa.

Nigdy nie wykryliśmy szczurów i oposów w najmłodszych odtworzonych lasach. Wydaje się, że preferują pewien poziom złożoności roślinności, pokrycie korony i wysokość drzew w nasadzeniach restauracyjnych. Po spełnieniu tych wymagań siedliskowych, po około dziewięciu latach, szczury i oposy stają się stosunkowo powszechne.

Wydaje się, że zmiany w strukturze i złożoności roślinności, które zachodzą wraz z przywróconymi wiekami lasów, przynoszą korzyści rodzimym ptakom leśnym, ale także zapewniają siedlisko dla inwazyjnych drapieżników.

Lasy miejskie służą ludziom i przyrodzie

Na obszarach miejskich, które przeszły ekstremalne wylesianie i modyfikację siedlisk, zwiększenie liczby i jakości rodzimych lasów poprzez nasadzenia przywracające jest niezbędnym pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia rodzimych zbiorowisk ptaków leśnych. Ale ostatecznie powinna temu towarzyszyć kontrola inwazyjnych ssaków.

Nasze odkrycia podkreślają duże możliwości, jakie daje odbudowa lasów w celu zwiększenia różnorodności rodzimych ptaków. Pozwala to pogodzić rozwój człowieka z ochroną i poprawą rodzimej bioróżnorodności w miastach.

Ponieważ ludzie nadal przenoszą się do miast, rewitalizacja miast zapewnia odnowione połączenie między ludźmi a rodzimymi środowiskami.

Pomimo obecnych wyzwań związanych z ochroną środowiska miejskiego, rośnie świadomość korzyści dla rodzimych gatunków i ludzi. Rekultywacja ekologiczna jest potencjalnie potężnym narzędziem łagodzenia szkodliwych skutków urbanizacji.

Zapewniając siedliska dla ptaków, miejskie tereny zielone pozwalają również mieszkańcom miasta na codzienny kontakt z charyzmatycznymi gatunkami. Ułatwia to emocjonalne połączenie z naturą, co z kolei promuje publiczne poparcie dla ochrony i restauracji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła lata 2021-2030 dekadą odbudowa ekosystemu – wołanie o ochronę i odrodzenie ekosystemów na całym świecie, z korzyścią dla ludzi i przyrody.

Nasze badanie pokazuje, że każdy Nowozelandczyk może przyczynić się do odrodzenia naszych kultowych rodzimych ptaków, sadząc rodzime drzewa w swoich miejskich dzielnicach.Konwersacje

O autorze

Elżbieta Elliot Noe, stypendysta podoktorancki, Lincoln University, Nowa Zelandia; Andrew D. Barnes, starszy wykładowca ekologii społecznej, Uniwersytet Waikato; Bruce Clarkson, profesor ekologii restauracyjnej, Uniwersytet Waikato, John Innes, Senior Research - Ekologia Przyrody, Manaaki Whenua — badania nad opieką lądową

Artykuł został opublikowany ponownie Konwersacje na licencji Creative Commons. Przeczytać oryginalny artykuł.

Powiązane książki

 

Ludzki rój: jak powstają, rozwijają się i upadają nasze społeczeństwa?

0465055680autor: Mark W. Moffett
Jeśli szympans zapuści się na terytorium innej grupy, prawie na pewno zostanie zabity. Ale nowojorczyk może latać do Los Angeles - lub Borneo - z bardzo małym strachem. Psycholodzy niewiele zrobili, aby to wyjaśnić: od lat utrzymują, że nasza biologia nakłada twardą górną granicę - dotyczącą ludzi 150 - na wielkość naszych grup społecznych. Ale społeczeństwa ludzkie są w rzeczywistości znacznie większe. Jak udaje nam się - ogólnie mówiąc - dogadać się ze sobą? W tej niszczącej paradygmaty książce biolog Mark W. Moffett opiera się na odkryciach z psychologii, socjologii i antropologii, aby wyjaśnić społeczne adaptacje wiążące społeczeństwa. Bada, w jaki sposób napięcie między tożsamością a anonimowością określa, w jaki sposób społeczeństwa rozwijają się, funkcjonują i upadają. Nieprześcigniony Broń, Zarazki i Stal i Sapiens, The Human Swarm ujawnia, w jaki sposób ludzkość stworzyła rozległe cywilizacje o niezrównanej złożoności - i co będzie potrzebne, aby je utrzymać.   Dostępne na Amazon

 

Środowisko: Nauka za historie

autor: Jay H. Withgott, Matthew Laposata
0134204883Środowisko: nauka stojąca za historiami jest bestsellerem wprowadzającego kursu nauk przyrodniczych, znanego z przyjaznego studentom stylu narracji, integracji prawdziwych historii i studiów przypadków oraz prezentacji najnowszych nauk i badań. The 6th Edition oferuje nowe możliwości, aby pomóc uczniom zobaczyć związki między zintegrowanymi studiami przypadków i nauką w każdym rozdziale, i daje im możliwość zastosowania procesu naukowego do problemów środowiskowych. Dostępne na Amazon

 

Wykonalna planeta: przewodnik po bardziej zrównoważonym życiu

autor: Ken Kroes
0995847045Martwisz się stanem naszej planety i masz nadzieję, że rządy i korporacje znajdą dla nas zrównoważony sposób życia? Jeśli nie myślisz o tym zbyt mocno, to może zadziałać, ale czy zadziała? Pozostawiony samemu sobie, z motorami popularności i zysków, nie jestem przekonany, że tak się stanie. Brakująca część tego równania to ty i ja. Osoby, które wierzą, że korporacje i rządy mogą sobie poradzić. Osoby, które wierzą, że działając, możemy kupić trochę więcej czasu na opracowanie i wdrożenie rozwiązań naszych krytycznych problemów. Dostępne na Amazon

 

Od wydawcy:
Zakupy na Amazon iść na pokrycie kosztów przynoszą InnerSelf.com, MightyNatural.com, i ClimateImpactNews.com bez kosztów i bez reklamodawców śledzących twoje nawyki przeglądania. Nawet jeśli klikniesz link, ale nie kupisz tych wybranych produktów, wszystko, co kupisz podczas tej samej wizyty w Amazon, płaci nam niewielką prowizję. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, więc proszę przyczynić się do wysiłku. Możesz też skorzystaj z tego linku do korzystania z Amazon w dowolnym momencie, aby pomóc wesprzeć nasze wysiłki.

Może Ci się spodobać

śledź InnerSelf na

facebook iconikona twittericon youtubeikona instagramikona kuflaikona rss

 Otrzymuj najnowsze wiadomości e-mail

Tygodnik Codzienna inspiracja

DOSTĘPNE JĘZYKI

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

NAJCZESCIEJ CZYTANE

baseballista; z siwymi włosami
Czy możemy być za starzy?
by Barry Vissell
Wszyscy znamy wyrażenie: „Jesteś tak stary, jak myślisz lub czujesz”. Zbyt wiele osób rezygnuje z…
zmiany klimatu i powodzie 7 30
Dlaczego zmiany klimatyczne pogarszają powodzie
by Frances Davenport
Chociaż powodzie są zjawiskiem naturalnym, spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne powodują poważne powodzie…
stworzony do noszenia maski 7 31
Czy będziemy działać na podstawie porad dotyczących zdrowia publicznego tylko wtedy, gdy ktoś nas zmusi?
by Holly Seale, UNSW Sydney
W połowie 2020 roku sugerowano, że używanie maski było podobne do noszenia pasów bezpieczeństwa w samochodach. Nie każdy…
kawa dobra czy zła 7 31
Mieszane wiadomości: czy kawa jest dla nas dobra czy zła?
by Thomas Merritt
Kawa jest dla ciebie dobra. Albo nie. Może jest, a potem nie jest, a potem znowu. Jeśli pijesz…
chroń swojego zwierzaka w upale 7 30
Jak zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo podczas fali upałów?
by Anne Carter, Nottingham Trent University i in
Ponieważ temperatury osiągają nieprzyjemnie wysokie poziomy, zwierzęta prawdopodobnie będą zmagać się z upałem. Oto…
dieta nordycka 7.31
Czy dieta nordycka rywalizuje ze swoim śródziemnomorskim odpowiednikiem pod względem korzyści zdrowotnych?
by Duane Mellor i Ekavi Georgousopoulou
Co miesiąc wydaje się, że w Internecie pojawia się nowa dieta. Jednym z najnowszych jest Nordic…
Czy to krukowate czy kał z siana 8 7
Oto, jak stwierdzić, czy to Covid, czy katar sienny
by Samuel J. White i Philippe B. Wilson
Przy ciepłej pogodzie na półkuli północnej wiele osób będzie cierpieć na alergie na pyłki.…
inflacja na świecie 8 1
Inflacja rośnie na całym świecie
by Christopher Decker
9.1% wzrost cen konsumpcyjnych w USA w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2022 r., najwyższy od czterech…

Nowe postawy - nowe możliwości

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.pl | Rynek wewnętrzny
Copyright © 1985 - Publikacje wewnętrzne 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.