kobieta wspinaczka górska, wisząca w powietrzu
Image by mohamed hassan

Więc dlaczego nie? idź po to? Dlaczego nie sięgniemy po to, czego naprawdę chcemy? Dlaczego nie staramy się uzyskać tego, czego naprawdę chce dla nas Bóg? Dlaczego nie podejmujemy ryzyka i nie stawiamy czoła wyzwaniom, aby zostać uciszonym lub wysłuchanym, odrzuconym lub zaakceptowanym – ponieść porażkę lub odnieść sukces?

Boimy się

Prawdę twardą i szorstką: boimy się kogokolwiek lub czegokolwiek, co jest od nas inne lub nam obce, niekompatybilne z nami, sprzeczne z nami. Boimy się „Innego” – idei, wartości, osoby, społeczności, narodu – niepodobnego do naszego. Boimy się wyzwań i zmian, które zagrażają naszym istotom i naszej egzystencji.

Kiedyś niektórzy z nas mogli liczyć na instytucje i systemy, które utrzymywały naszą małą część świata stabilną i mocną. Wierzyliśmy w nasze szkoły, nasze banki, naszych lekarzy i szpitale, nasz rząd, nasze wspólnoty religijne.

Teraz wiele z tego, co nas podtrzymywało, wydaje się kruszyć na naszych oczach. Nic nie jest takie samo. Martwimy się o wykształcenie naszych dzieci; nasze finanse, emerytury i emerytury; nasza opieka zdrowotna; nasi złamani i złamani przywódcy rządowi i sądy; nasze kraje podzieliły się na pozornie nie do pogodzenia frakcje polityczne. Nawet nasze kościoły, synagogi, meczety i świątynie, które kiedyś zajmowały centrum i tworzyły poczucie wspólnoty i społecznej odpowiedzialności, teraz wydają się tracić na ostrości i stają się dla wielu nieistotne.

Zmiana jest nieunikniona, a my jesteśmy świadkami i uczestnikami ogromnej zmiany, która zapowiada nową, być może nawet osiową, nadchodzącą epokę. Dla niektórych jest to niezwykle ekscytujące, gdy zanurzamy się w nowe widoki i niewyobrażalne możliwości.


wewnętrzna grafika subskrypcji


Ale wielu boi się nieznanego. Ten rodzaj wstrząsającej światem zmiany stanowi wyzwanie dla długotrwałych, wygodnych, niezłomnych przekonań i zachowań. Nasz bezpieczniejszy, pewniejszy świat się rozpada. A my się boimy.

Boimy się, bo nie mamy pojęcia, co będzie dalej. Boimy się niepewnego, nieprzewidywalnego, nieprzewidywalnego. Boimy się ciemności, w której siedzimy przed nowym świtem.

Dlatego tak wielu trzyma się tego, co już znane, co jest bezpieczne, co wydaje się bezpieczne. Pewność i wygoda przeszłości chroni przed oszałamiającymi i niepewnymi możliwościami przyszłości. Niektórzy ludzie trzymają się jak najściślej tego, co było, więc nie muszą stawiać czoła temu, co może być.

Posuwasz się do przodu?

Ten sztywny chwyt może prowadzić do pewnego rodzaju ograniczonego myślenia i upartej bezwładności, która powstrzymuje świat przed posuwaniem się naprzód. Najczęściej są to polityczni i/lub religijni i/lub społeczni konserwatyści, czyli konserwatyści przez duże C. Wychodzą z założenia, że ​​ich konserwatyzm jest sposobem na trzymanie się znanej, wygodnej przeszłości oraz szanowanie indywidualności i osobistej autonomii. Ich poglądom przeciwstawiają się postępowcy, którzy opowiadają się za silną różnorodnością, wspólną odpowiedzialnością społeczną i celebracją dobra wspólnego.

Niestety, nie wystarczy, aby fundamentaliści lub ekstremiści z każdego miejsca ideologicznego spektrum zrobili to sami dla siebie. Uważają, że ich obowiązkiem jest przekonanie całej reszty ludzkości do przyjęcia ich pozycji. Grają na naszych lękach. Upierają się, że oni i tylko oni znają prawdziwą Prawdę – czyli Prawdę przez duże T. Więc w istocie mówią: mamy rację. Nasza postawa jest najlepsza. Jesteśmy pewni, że tak będzie najlepiej dla Ciebie i dla naszego świata. Jeśli nam nie wierzysz, jeśli nie akceptujesz naszego światopoglądu, postaramy się z tobą przemówić. Jeśli to nie przeniesie Cię na naszą stronę, spróbujemy Cię zradykalizować. Jeśli to nie zadziała, będziemy cię terroryzować. Jeśli to nie zadziała, to ostrymi słowami i przerażającymi czynami uderzymy na ciebie i zabijemy.

I tak boimy się kuli w południowym słońcu. Boimy się bombardowań naszych budynków i metra; masowe strzelaniny w naszych teatrach, klubach nocnych i miejscach kultu; pojazd atakuje nasze ulice. Jesteśmy oburzeni, że place zabaw naszych dzieci stały się polami śmierci. Jesteśmy wściekli z powodu groźby bombardowania naszych przedszkoli. Jesteśmy obrażeni fizycznym przepychaniem na liniach bezpieczeństwa na lotnisku. Mamy złamane serca z powodu utraty niewinności. I boimy się przeciwstawić radykalnym fundamentalistom, terrorystom czy zabójcom w naszych społecznościach – aby nie ogłoszono nas ich zaprzysięgłymi wrogami i nie staniemy się ich nowymi ulubionymi celami.

Powiedzmy, jak jest

Każda grupa lub osoba, która próbuje narzucić innym przekonania lub zachowanie, musi zostać powstrzymana przed dyskryminacją i zastraszaniem. Każdy ma prawo do osobistej lub wspólnotowej wiary i pasji. Nikt nie ma prawa narzucać nikomu tej wiary lub pasji.

Fundamentalizm zatruwa nasz świat. Tak więc umiarkowani Żydzi głównego nurtu muszą przeciwstawić się sztywnym ultra-ortodoksom; głównonurtowi, umiarkowani protestanci muszą przeciwstawić się ewangelikom; katolicy głównego nurtu, umiarkowani, muszą przeciwstawić się arcykonserwatystom; Umiarkowani muzułmanie głównego nurtu muszą przeciwstawić się radykałom. A umiarkowani z głównego nurtu z każdego miejsca na spektrum płci, rasy i polityki muszą stawić czoła mizoginistom, zwolennikom białej supremacji, neonazistom, neofaszystom i antysemitom. Nie możemy już dłużej pozwalać, aby „wielcy, źli łobuzy” tego świata terroryzowali nas lub kontrolowali nasze życie. Nie możemy się już bać.

Antidotum na strach

Jest tylko jedno antidotum na strach: miłość. Potrzeba miłości, by przezwyciężyć fundamentalną nienawiść i obłudne poczucie wyższości, które tkwią w niektórych sercach. Miłość usuwa strach i przynosi światło zrozumienia, tolerancji, akceptacji i objęcia.

Możemy wysłać naszą energię miłości w świat, aby mogła wejść do wciąż zbłąkanych serc. Możemy stworzyć świat nie z terroru i strachu, ale spokoju i nadziei, miłości i pokoju.

Cały świat to wąski most.
Najważniejsze, żeby się nie bać.
            
   ~ Chasydzki rabin Nachman - 1772-1810

Prawa autorskie 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przedruk za zgodą wydawcy
Wydawnictwo żabnicy. MonkfishPublishing.com/

Źródło artykułu

Radykalna miłość: jeden Bóg, jeden świat, jeden naród
przez Wayne'a Dosicka.

okładka książki: Radical Loving: One God, One World, One People autorstwa Wayne Dosick.Wielu z nas czuje, jakby nasz świat się rozpadał. Długo utrzymywane, wygodne przekonania są niszczone, a my stawiamy czoła bezprecedensowym pytaniom i wyzwaniom. Jak leczyć ostre podziały klasowe, rasowe, religijne i kulturowe, które nas nękają? Jak pokonać seksizm, sztywny fundamentalizm, niepohamowany nacjonalizm, bezsensowną nienawiść i brutalny terroryzm? Jak uratować naszą cenną planetę przed zagrożeniami samego jej istnienia?

W tej książce jest odważny, wizjonerski, wypełniony Duchem plan odkupienia, transformacji i ewolucji naszego wyłaniającego się nowego świata poprzez radykalną miłość i codzienne poczucie świętości. Dzięki odwiecznej mądrości owiniętej we współczesny strój, słodkich, inspirujących opowieściach, przenikliwym spostrzeżeniu i łagodnym wskazówkom, Radykalna miłość jest wezwaniem do odnowy i jedności – obietnicą, że Ziemia może być ponownie rajem.

Aby uzyskać więcej informacji i/lub zamówić tę książkę, kliknij tutaj

O autorze

zdjęcie dr rabbiego WAYNE DOSICKA, DDRABBI WAYNE DOSICK, Ph.D., DD, jest pedagogiem, pisarzem i przewodnikiem duchowym, który naucza i udziela rad na temat wiary, wartości etycznych, przemian życiowych i ewolucji ludzkiej świadomości. Znany z wysokiej jakości nauki i świętego ducha, jest rabinem Elijah Minyan, emerytowanym profesorem wizytującym na Uniwersytecie w San Diego oraz gospodarzem comiesięcznego internetowego programu radiowego SpiritTalk Live! słyszałem na HealthyLife.net. Jest wielokrotnie nagradzanym autorem dziewięciu uznanych przez krytyków książek, w tym obecnie klasycznej Żywy judaizmZłote zasadyBiblia BiznesuKiedy życie boli20-minutowa kabałaJudaizm duszyNajlepsze jest jeszcze byćWzmocnienie swojego dziecka w kolorze indygo, a ostatnio Prawdziwe imię Boga: przyjęcie pełnej esencji boskości.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź https://elijahminyan.com/rabbi-wayne

Więcej książek tego autora.