Rodzicielstwo

Dlaczego osoby z ADHD są uzdolnione i kreatywne?

Dlaczego osoby z ADHD są uzdolnione i kreatywne?

Byłem w Indiach w 1993 roku, aby pomagać w prowadzeniu wspólnoty dla sierot i niewidomych dzieci w imieniu niemieckiej organizacji charytatywnej. W sezonie monsunowym, w tygodniu wielkiego trzęsienia ziemi w Hyderabadzie, przejechałem prawie cały subkontynent (od Bombaju przez Hyderabad do Rajamundri) pociągiem, aby odwiedzić nieznane miasto w pobliżu Zatoki Bengalskiej. W przedziale kolejowym było ze mną kilku indyjskich biznesmenów i lekarz i mieliśmy mnóstwo czasu na rozmowę, gdy wieś przelatywała od wschodu do zachodu słońca.

Zaciekawiony tym, jak postrzegają nasze dzieci, u których zdiagnozowano zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zapytałem: „Czy znasz ludzi, którzy wydają się pragnąć stymulacji, ale mają trudności z utrzymaniem skupienia na Mogą przeskakiwać od kariery do kariery, a czasem nawet od relacji do związku, nigdy nie wydaje się, aby osiedlić się w jednej pracy lub w życiu z jedną osobą – ale przez cały czas pozostają niesamowicie kreatywni i pomysłowi”.

– Ach, dobrze znamy ten typ – powiedział jeden z mężczyzn, a pozostali trzej kiwnęli głową na znak zgody.

– Jak nazywasz ten typ osobowości? Zapytałam.

– Bardzo święty – powiedział. „To są stare dusze, zbliżające się do końca swojego cyklu karmicznego”.

Pozostała trójka ponownie skinęła głową, zgadzając się, być może nieco bardziej energicznie w odpowiedzi na moje zaskoczone spojrzenie.

– Stare dusze? Zapytałem, myśląc, że to bardzo dziwny opis dla tych, u których amerykańscy psychiatrzy zdiagnozowali określone zaburzenie.

– Tak – powiedział lekarz. „W naszej religii wierzymy, że celem reinkarnacji jest ostateczne uwolnienie się od światowego uwikłania i pragnienia. W każdym życiu doświadczamy pewnych lekcji, aż w końcu jesteśmy wolni od tej ziemi i możemy wtopić się w jedność Boga. dusza jest bardzo blisko końca tych tysięcy wcieleń, musi poświęcić kilka wcieleń, aby zrobić wiele, wiele rzeczy – oczyścić małe nitki pozostałe z jego poprzednich wcieleń”.

„To człowiek bardzo bliski osiągnięcia oświecenia” – dodał biznesmen. „Mamy wielki szacunek dla takich osób, chociaż ich życie może być trudne”.

Inny biznesmen podniósł palec i wtrącił się. „Ale to przez trudności takiego życia dusza zostaje oczyszczona”.

Pozostali przytaknęli.

„W Ameryce uważają to zachowanie za wskazujące na zaburzenia psychiczne” – powiedziałem.


 Otrzymuj najnowsze wiadomości e-mail

Tygodnik Codzienna inspiracja

Wszyscy trzej wyglądali na zaskoczonych, a potem roześmiali się.

„W Ameryce uważacie naszych najświętszych ludzi, naszych joginów i swami, również za szalonych”, powiedział lekarz z nutką smutku w głosie. „Tak jest z różnymi kulturami. Żyjemy w różnych światach”.

ADHD Szalony czy święty? Nieuporządkowany czy wykwalifikowany?

W naszym zachodnim świecie mamy wśród nas takich „świętych” i prawie oświeconych ludzi i mówimy, że muszą być szaleni. Ale, jak zaraz się przekonamy, mogą zamiast tego być naszymi najbardziej kreatywnymi osobami, naszymi najbardziej niezwykłymi myślicielami, naszymi najgenialniejszymi wynalazcami i pionierami. Dzieci wśród nas, o których nasi nauczyciele i psychiatrzy mówią, że są „nieuporządkowane”, mogą w rzeczywistości posiadać zestaw zdolności – zestaw umiejętności – które były niezbędne do przetrwania ludzkości w przeszłości, które stworzyły wiele z tego, co my skarb w naszej obecnej „jakości życia”, a to będzie kluczowe dla przetrwania rasy ludzkiej w przyszłości.

To, w jaki sposób patrzymy na to, co dzieje się wokół nas, ma ogromną moc, a jest to niezwykle ważne, gdy zastanowimy się, jak najlepiej poznać nasze dzieci i zapewnić im potrzebne wychowanie – wychowanie, które doprowadzi je do zdrowia, szczęśliwi, funkcjonujący dorośli. Założeniem tej książki jest to, że dzieci, które mają to, co nazywamy ADHD, są ważnymi i niezbędnymi darami dla naszego społeczeństwa i kultury oraz, w najszerszym znaczeniu, mogą być niezwykłym darem dla świata. Ponadto dla dorosłych, którzy zostali podobnie zdiagnozowani lub zdefiniowani, ta książka oferuje nowy sposób rozumienia siebie i ich relacji ze światem – sposób, który zapewnia wgląd, wzmocnienie i sukces.

Genetyka i różnice w ADHD 

Długa historia rasy ludzkiej dała nam – niektórym z nas bardziej niż innym – zestaw upodobań, temperamentów i zdolności przenoszonych za pośrednictwem naszego genetycznego składu. Umiejętności te były idealnie dopasowane do życia w ciągle zmieniającym się świecie naszych starożytnych przodków i, jak teraz odkryliśmy, idealnie nadają się również do szybko zmieniającego się współczesnego świata cyberprzestrzeni oraz powszechnych kryzysów ekologicznych i politycznych, które wymagają szybkiej reakcji. Nazwę ten genetyczny dar genem Edisona, na cześć Thomasa Edisona, który przyniósł nam elektryczne światła, gramofony, filmy i -- dosłownie dziesięć tysięcy innych wynalazków. Jest modelem wpływu, jaki może wywrzeć na świat dobrze wychowane dziecko noszące ten gen.

Chociaż głównie odnoszę się do genu DRD4, nauka genetyki jest embrionalna, a nowe odkrycia dokonywane są każdego dnia. Bez wątpienia niedługo będziemy mieli lepszą, bardziej kompletną listę konkretnych genów, które składają się na to, co Dave deBronkart po raz pierwszy nazwał „cechą Edisona” w 1992 roku, a Lucy Jo Palladino znacznie rozszerzyła ją w 1997 roku w swojej wspaniałej książce Cecha Edisona. Na razie jednak użyję użytecznego skrótu „genu Edisona”.

Kiedy nauczycielka Edisona wyrzuciła go ze szkoły w trzeciej klasie za brak uwagi, nerwowość i „powolność”, jego matka, Nancy Edison, dobrze wykształcona córka pastora prezbiteriańskiego, była głęboko urażona charakterystyką jej syna, którą przedstawił nauczyciel. W rezultacie wyciągnęła go ze szkoły. Została jego nauczycielką od tego czasu aż do dnia, w którym sam wyjechał do pracy na kolei (wymyślił w pierwszych miesiącach pracy urządzenie do pomiaru czasu i sygnalizacji, które było używane przez prawie sto lat). Wierzyła w niego i nie zamierzała pozwolić szkole wyrzucić z niego jego własnej wiary w siebie. W wyniku wysiłków tej jednej matki świat jest zupełnie inny.

Czy ADHD jest cechą Edisona lub genem Edisona?

— Ach, ale nie wolno nam rozpieszczać tych dzieci! niektórzy mówią. Pomyśl o tym: Edison w wieku szesnastu lat wynalazł urządzenie, które zrewolucjonizowało komunikację telegraficzną. Zapoczątkowało to jego życiową karierę wynalazczą, która doprowadziła do powstania żarówki, mikrofonu, filmu i elektryfikacji naszych miast. Czy świat byłby w lepszej sytuacji, gdyby został zdyscyplinowany do „zachowania się”?

Dlaczego osoby z ADHD są uzdolnione i kreatywne?

Dzieci i dorośli, którzy są nosicielami tego genu, mają i oferują wiele darów, zarówno indywidualnie, jak i jako członkowie naszego społeczeństwa. Czasami te prezenty są nierozpoznawane, błędnie interpretowane, a nawet karane, w wyniku czego te wyjątkowe dzieci kończą oczernianie, odurzanie lub kierowanie do edukacji specjalnej. W rezultacie często stają się reaktywne: ponury, gniewny, wyzywający, opozycyjny, aw skrajnych przypadkach samobójczy. Niektórzy dorośli z genem Edisona borykają się z tymi samymi problemami, niosąc ze sobą rany szkoły w dorosłość, często znajdując się w pracy lepiej przystosowanej do stabilności niż kreatywności.

Co dokładnie definiuje osoby noszące ten układ genetyczny? Dzieci i dorośli z genem Edisona są z natury:

1. Entuzjastyczny
2. twórczy
3. Zdezorganizowany
4. Nieliniowe w myśleniu (przeskakują do nowych wniosków lub obserwacji)
5. Innowacyjny
6. Łatwo się rozprasza (lub, mówiąc inaczej, łatwo przyciąga do nowych bodźców)
7. Zdolny do niezwykłego hiperfokusu
8. Zrozumienie, co to znaczy być „outsiderem”
9. Zdecydowany
10. Ekscentryczny
11. Łatwo się nudzi
12. Impulsywny
13. Przedsiębiorczy
14. Energiczny

Wszystkie te cechy sprawiają, że są naturalne:

1. Odkrywcy
2. Wynalazcy
3. Odkrywcy
4. Liderzy

Jednak osoby niosące ten gen często znajdują się w środowiskach, w których są zmuszane, zastraszane lub wpychane do nieodpowiedniej klasy lub pracy. Kiedy dzieci z genem Edisona nie są rozpoznawane za swoje dary, ale zamiast tego mówi się im, że są nieuporządkowane, załamane lub są porażki, pojawia się wielka emocjonalna i duchowa rana. To zranienie może przysporzyć różnego rodzaju problemów dzieciom, dorosłym, na który wyrosną, i naszemu społeczeństwu.

ADHD czyni błyskotliwych wynalazców i przedsiębiorców

Ja i wielu naukowców, pedagogów, lekarzy i terapeutów wierzymy, że kiedy te wyjątkowe dzieci nie odnoszą sukcesów w szkołach publicznych, często dzieje się tak z powodu rozłączenia między nimi – ich mózgi są tak okablowane, by uczynić z nich genialnych wynalazców i przedsiębiorców – a nasze szkoły, które są stworzone dla dzieci, których mózgi są okablowane tak, aby były dobrymi pracownikami w uporządkowanym środowisku fabryki lub kabiny biurowej.

Dzieci, które nazywamy „normalnymi”, są bardziej metodyczne, ostrożne i zorientowane na szczegóły oraz rzadziej podejmują ryzyko. Często jest im trudno utrzymać to razem i działać w szybkim świecie dziecka z genem Edisona: nie radzą sobie tak dobrze z grami wideo, nie radzą sobie z pracą na pogotowiu lub w załodze karetki pogotowia, i rzadko znajdują się w szeregach przedsiębiorców, odkrywców i sprzedawców.

Podobnie dzieci z genem Edisona mają swoje mocne strony i ograniczenia: nie radzą sobie dobrze w szkolnym środowisku powtarzania, uczenia się słuchu i zapamiętywania na pamięć, które zostało stworzone dla „normalnych” dzieci, i nie robią zbyt wiele. dobrzy księgowi lub menedżerowie. Genetycznie te dzieci są pionierami, odkrywcami i poszukiwaczami przygód. Są świetnymi innowatorami i odnoszą sukcesy w każdej dziedzinie, w której jest wiele zmian, nieustanne wyzwania i dużo aktywności. Takie osobowości są powszechne wśród lekarzy pogotowia ratunkowego, chirurgów, pilotów myśliwców i sprzedawców.

Jest wiele dziedzin, w których tacy ludzie mogą się wyróżniać – zwłaszcza, gdy przechodzą przez dzieciństwo z nienaruszoną wiarą w siebie.

Przedruk za zgodą wydawcy, Park Street Press.
© 2003.  www.InnerTraditions.com

Ten artykuł został zaczerpnięty za zgodą ze WSTĘPU książki:

Edisona Gene: ADHD i Dar Dziecka Łowcy
autorstwa Thoma Hartmanna.

Dlaczego osoby z ADHD są uzdolnione i kreatywne?Thom Hartmann, powołując się na przykłady znaczących innowatorów naszej ery nowożytnej, twierdzi, że mózgi dzieci posiadających gen Edisona są tak skonfigurowane, aby zapewnić im wspaniały sukces jako innowatorom, wynalazcom, odkrywcom i przedsiębiorcom, ale te same cechy często je powodują. problemy w kontekście naszych szkół publicznych. Oferuje konkretne strategie pomocy dzieciom z genem Edisona w osiągnięciu pełnego potencjału i pokazuje, że zamiast być „problemami”, są one ważnym i żywotnym darem dla naszego społeczeństwa i świata.

Informacje / Zamów tę książkę

Więcej książek Thoma Hartmanna

O autorze

Dlaczego osoby z ADHD są uzdolnione i kreatywne?

Thom Hartmann jest wielokrotnie nagradzanym, najlepiej sprzedającym się autorem kilkunastu książek, w tym Zaburzenie deficytu uwagi: inne postrzeganie, ostatnie godziny starożytnego światła słonecznego,i Nierówna ochrona. Jest byłym psychoterapeutą i jednym z założycieli The Hunter School, szkoły dziennej i dziennej dla dzieci z ADHD. Odwiedź jego stronę internetową: www.thomhartmann.pl

Powiązane książki

at Rynek wewnętrzny i Amazon

 

Więcej artykułów tego autora

Może Ci się spodobać

śledź InnerSelf na

facebook iconikona twittericon youtubeikona instagramikona kuflaikona rss

 Otrzymuj najnowsze wiadomości e-mail

Tygodnik Codzienna inspiracja

DOSTĘPNE JĘZYKI

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

NAJCZESCIEJ CZYTANE

Czy to krukowate czy kał z siana 8 7
Oto, jak stwierdzić, czy to Covid, czy katar sienny
by Samuel J. White i Philippe B. Wilson
Przy ciepłej pogodzie na półkuli północnej wiele osób będzie cierpieć na alergie na pyłki.…
baseballista; z siwymi włosami
Czy możemy być za starzy?
by Barry Vissell
Wszyscy znamy wyrażenie: „Jesteś tak stary, jak myślisz lub czujesz”. Zbyt wiele osób rezygnuje z…
inflacja na świecie 8 1
Inflacja rośnie na całym świecie
by Christopher Decker
9.1% wzrost cen konsumpcyjnych w USA w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2022 r., najwyższy od czterech…
szałwiowe patyczki do rozmazywania, pióra i łapacz snów
Oczyszczanie, uziemienie i ochrona: dwie podstawowe praktyki
by MaryAnn DiMarco
W wielu kulturach stosuje się rytualne praktyki oczyszczania, często wykonywane za pomocą dymu lub wody, aby pomóc usunąć…
zmieniamy umysły ludzi 8 3
Dlaczego trudno jest podważyć czyjeś fałszywe przekonania
by Lara Millman
Większość ludzi myśli, że zdobywa swoje przekonania, stosując wysoki standard obiektywności. Ale ostatnio…
przezwyciężenie samotności 8 4
4 sposoby na wyzdrowienie z samotności
by Michelle H Lim
Samotność nie jest niczym niezwykłym, biorąc pod uwagę, że jest to naturalna ludzka emocja. Ale kiedy jest ignorowany lub nieskutecznie…
dzieci, które prosperują w nauce online 8 2
Jak niektóre dzieci prosperują w nauce online?
by Anna Burke
Podczas gdy media często wydawały się donosić o negatywnych aspektach nauczania online, nie było to…
nosicielki i osoby starsze 8 3
Covid: jak ostrożny muszę być w pobliżu starszych i wrażliwych członków rodziny?
by Szymon Kolstoe
Wszyscy mamy dość COVID-u i być może mamy ochotę na wakacje, wypady towarzyskie i…

Nowe postawy - nowe możliwości

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.pl | Rynek wewnętrzny
Copyright © 1985 - Publikacje wewnętrzne 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.